/Files/images/bezpeka/c36bdc39f3.gif

Грип – найбільш поширена хвороба, що становить основну причину непрацездатності людей внаслідок захворювання на інфекційні недуги. Епідемії грипу трапляються щороку зазвичай в холодну пору року і вражають до 15% населення земної кулі. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) становлять 95% всіх інфекційних захворювань в світі.

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями, але є набагато не безпечнішим. Тому перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Джерелом інфекції являється хвора людина протягом усього періоду, що супроводжується високою температурою, і навіть за кілька годин до появи перших ознак захворювань. Хворий найбільш заразний в перші три дні хвороби, тому важливо щоб саме в цей період він якомога менше спілкувався з людьми і дотримувався ліжкового режиму. Навколо хворого, при кашлі, чханні, розмові, утворюється на деякий час заразна зона. При чханні краплини слини з вірусом поширюються на віддаль до 2 м., а під час кашлю – до 2 – 3,5 м.

Передається вірус дуже легко – повітряно – краплинним шляхом. До грипу сприйнятливі всі вікові групи. Контакт з хворим звичайно закінчується захворюванням. Імунітет до штаму вірусу грипу, який викликав захворювання, виробляється менше, ніж на рік.

У переважної більшості хворих грип починається раптово. Хворий може вказати не лише на день, а й час захворювання. Короткочасний озноб змінюється значним підвищенням температури (до 38 - 40º С і більше). З самого початку хвороби виникають загальна кволість, нездужання, ломота та біль у руках, ногах і м'язах тіла, головний біль, часто – біль при рухах очима. У хворих з тяжким перебігом захворювання можливі носові та інші кровотечі, нудота, блювання, запаморочення, іноді втрата свідомості, марення. В тяжких випадках у дітей раннього віку можуть бути судоми, порушення дихання та інші небезпечні прояви.

Через кілька годин, а частіше на наступний день хворий відчуває першіння в горлі, закладення носа, а пізніше – нежить, біль у горлі, за грудиною, кашель, утруднене дихання.

Найбільш ефективним засобом профілактики грипу є вакцинація. Сучасні вакцини не містять вірусу а лише його антиген, який стимулює організм до вироблення антитіл. Завдяки цьому захворювання попереджається ще до його початку.

Вакцинацію краще проводити до початку епідемії грипу. Високий титр антитіл, викликаний щепленням, тримається декілька місяців і починає падати через 6 місяців після вакцинації.

Одним з найбільш поширених і доступних засобів профілактики грипу є медична маска. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Слід пам’ятати, що необхідно кожні дві години міняти маску, а використану (одноразову) одразу викидати в смітник.

Також слід регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання - як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.

Неповноцінне харчування, недосипання, перевтома, переохолодження знижують опірність організму.

Потрібно пам’ятати про чистоту рук, так як інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких людина час від часу торкається руками. Необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту. Додатково можна приймати аскорбінову кислоту та полівітаміни, які сприяють підвищенню опірності організму. Найбільша кількість вітаміну С міститься в квашеній капусті, журавлині, лимонах, ківі, мандаринах, апельсинах, грейпфрутах.

Якщо з’явились ознаки хвороби, необхідними є наступні дії:

- Залишатися вдома за перших ознак хвороби – не йти на роботу, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка чи навчального закладу, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них. Не рекомендується їхати громадським транспортом, відвідувати роботу, а також громадські місця (магазини, їдальні, кіно, театри). Та коли вас недуга застала на роботі чи в іншому громадському місці необхідно зразу ж обмежити спілкування з навколишніми людьми. Дотримуватись «респіраторного етикету», під час розмови рот і ніс прикривати одноразовими серветками, які після використання одразу викидати у смітник.

- Не потрібно йти до лікаря, його слід викликати додому.

- Хвору людину необхідно негайно ізолювати (краще в окрему кімнату) або відгородити ліжко завісою.

- Приміщення де знаходиться хворий необхідно систематично провітрювати а також проводити щоденне вологе прибирання. Хворим не слід користуватися спільними речами (посудом, рушниками, носовими хусточками), вітатись за руку, цілувати рідних та близьких, особливо дітей та осіб похилого віку. Іграшки потрібно мити з милом. Тверді іграшки, що не псуються від гарячої води, обдавати окропом. М'які іграшки та книжки провітрювати.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищить Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання, також і людям, які знаходяться поруч.

/Files/images/ekologya/120460852__24_.png

Пам’ятка для батьків

Грип – це гостре вірусне захворювання, яке передається через повітря від хворої людини до здорової при розмові, чханні, кашлі. З кожним роком зростає число випадків з тяжким чи атиповим перебігом.

Рекомендації щодо профілактики захворювання на грип:

- Проводьте профілактичні щеплення, попередньо проконсультувавшись з дільничним терапевтом, або сімейним лікарем

- Уникайте місць великого скупчення людей

- При кашлі або чханні , необхідно прикривати носа та рота хустинкою, яку після використання потрібно викинути у смітник;

- Часто мийте руки з милом. Ефективно діє протирання рук вологими серветками, що містять у своєму складі спирт.

- Намагайтеся не торкатися очей, носа та рота, оскільки вони є можливими «воротами» проникнення збудника вірусу в організм.

- Постійно провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання.

Симптоми захворювання:

- інкубаційний період від 1 до 7 днів;

- раптове підвищення температури тіла більше 38°С, інколи захворювання може перебігати без підвищення температури тіла;

- біль у горлі, головний біль;

- фарингіт; - кашель;

- затруджене дихання;

- біль у м’язах;

- інколи може бути блювота, діарея.

Якщо в сім’ї хворий на грип, необхідно:

- Ізолювати його в окреме приміщення (кімнату);

- Обмежити доступ до хворого членів родини;

- Під час спілкування з хворим необхідно надягати маску (респіратор), яку потрібно змінювати кожні 4 години;

- У хворого на грип повинен бути окремий посуд, рушник, засоби особистої гігієни; - Регулярно провітрюйте приміщення, та підтримуйте чистоту;

- По можливості, проводити бактерицидне знезараження повітря за допомогою ультрафіолету;

- Протягом усього гострого періоду хворий повинен дотримуватись суворого ліжкового режиму.

Дієта – молочно-рослинна з великим вмістом вітамінів, вживанням гарячого чаю з лимоном, плодів калини, чорної смородини, малини, настою плодів липи, листя ромашки, евкаліпта, лужних мінеральних вод.
Не займайтеся самолікуванням !
При появі симптомів захворювання необхідно обов’язково звернутися до лікаря!
Кiлькiсть переглядiв: 809

Коментарi