• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Бесіди з безпеки життєдіяльності учнів

/Files/images/ekologya/99.png

"Безпека життя і здоров’я"

Кожна людина в побуті, на роботі, на природі може потрапити в такі ситуації, для яких притаманна новизна, несподіваність, тривалість та інтенсивність впливу несприятливих факторів навколишнього середовища, а іноді наявність загрози самому життю.

Людина опиняється в екстремальних ситуаціях з різних причин, але частіше за все це відбувається з власної вини - як результат відсутності досвіду безпечної поведінки в природному та соціальному середовищі або зневага до норм, правил безпеки, непередбачливості або легковажності.

Таким чином, проблема виживання в екстремальних ситуаціях зводиться до чотирьох «треба»: треба знати, треба бажати, треба вміти, треба діяти.

1. Безпека на вулиці.

Сучасне життя повне несподіванок, інколи неприємних, часто небезпечних. Щоб захистити від них своє життя, необхідно дотримуватись деяких нехитрих правил.
Вивчіть можливі варіанти шляху до навчального закладу, до друзів тощо. Частіше змінюйте звичні маршрути.
Запам'ятовуйте місцезнаходження райвідділів міліції та опорних пунктів охорони порядку. Ви повинні також знати місця молодіжних «тусовок», алеї, не освітлені ділянки вулиць.
Перед виходом з дому сплануйте свій маршрут. Подумки уявіть найкоротший та безпечний Шлях. Повідомте батькам, куди ви йдете й коли повернетесь.
Уникайте короткої дороги, яка пролягає через звалища, цвинтарі, пустирі, двори й погано освітлені вулиці, місця, порослі лісом та щільними кущами. В темних, погано освітлених кварталах ходіть посередині вулиці.
Ідіть по тротуару завжди назустріч руху транспорту, тоді ніхто не зможе під'їхати до вас на машині ззаду. У випадку, коли до вас під'їхала машина, й водій став поводити себе, агресивно, закричіть і тікайте в напрямку, протилежному рухові автомобіля. Це допоможе виграти життєво важливі секунди й ускладнить водієві переслідування.
Ніколи не користуйтесь послугами попутних машин з незнайомими водіями та не погоджуйтесь на пропозицію «підвезти».
Остерігайтесь машин, які стоять з працюючим двигуном і людьми всередині. Якщо машина гальмує, а пасажири просять вас показати дорогу, розмовляйте з ними, стоячи На безпечній відстані. Не підходьте до автомобіля на відстань витягнутої руки
Якщо ви наділи шарф, заправте обидва кінці під пальто, щоб він не звисав за спину. В іншому випадку той, хто нападає, може схопити за шарф та намагатиметься задушити вас.
Звичайно, коли дзвонять по телефону-автомату, повертаються обличчям до стіни. Виховайте в собі звичку, стояти навпаки - тоді зловмисник не зможе непомітно підійти до вас ззаду.
Під пристойним приводом (наприклад, поправити взуття) відійдіть вбік, зупиніться й пропустіть переслідувача вперед. Весь час утримуйте його в полі зору. Тим самим ви примусите діяти цю людину в ситуації, до якої він внутрішньо не готовий. Не дуже рішуча людина може розгубитися і відмовитися від своїх злочинних намірів.
У випадку нападу кусайтесь, дряпайтесь, застосовуйте прийоми самозахисту. В деяких випадках ваше намагання чинити опір різко знижує бажання злочинця продовжувати напад.
Зрештою, вибір поведінки індивідуальний. Дійте за обставинами, використовуючи свій розум та кмітливість, але ніколи не провокуйте супротивника на загострення конфлікту Не відповідайте грубістю на грубість, образою на образу.
Запам'ятайте, найбільшою вашою перемогою буде та, коли в конфліктній ситуації ви уникнете фізичного контакту.

2. Безпека на дорогах та транспорті

Одним з найповніших видів дорожньо-транспортних пригод є наїзд транспортних засобів на пішохода, причому 60% таких пригод здійснюється з вини самих пішоходів.
Пішоходи повинні ходити тротуарами або пішохідними доріжками, а за їх відсутності - велосипедними доріжками або в один ряд по узбіччю дороги, назустріч руху транспортних засобів. При цьому необхідно бути особливо обережним та не створювати перешкод іншим учасникам руху. На дорогах, які мають розділову смугу,; а також на дорогах поза населеними пунктами, можна рухатися по зовнішньому краю проїжджої частини назустріч руху транспортних засобів - це дає можливість пішоходу краще оцінити дорожню обстановку та уникнути попадання під транспортний засіб.
Переходити проїжджу частину пішоходам дозволяється тільки підземними, надземними пішохідними переходами та в місцях, позначених спеціальною дорожньою розміткою або дорожніми знаками «Пішохідний перехід». Переходячи проїжджу частину, пішоходи не повинні затримуватися та зупинятися на ній. Не рекомендується дорогу перебігати, йти потрібно спокійним кроком.
Чекати автобусів, тролейбусів, трамваїв, Автомобілів, таксі пішоходи повинні на посадкових майданчиках, а якщо вони відсутні - на тротуарі або узбіччі.
На трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, починати перехід проїжджої частини дороги дозволяється після повної зупинки трамвая. Після виходу з трамвая, якщо рейки прокладені посередині проїжджої частини дороги, пішоходи повинні оцінити дорожню обстановку, а потім йти до тротуару.
Відповідно до Закону України про дорожній рух та Правил дорожнього руху пішохід має перевагу перед транспортними засобами при переході проїжджої частини визначеними пішохідними переходами, що не регулюються, а також тими переходами, що регулюються, за наявності відповідного сигналу світлофора або регулювальника.
Крім того, пішохід має право вимагати від державних та місцевих органів влади, власників доріг, вулиць та залізничних переїздів створення безпечних умов пішохідного руху. Тому краще переходити проїжджу частину дороги в місцях, де це дозволяється, ніж ризикувати своїм життям і здоров'ям, порушуючи Правила дорожнього руху.
Небезпека в пасажирському транспорті може чекати на вас не тільки у випадку порушення водієм правил дорожнього руху, але і йти від пасажирів, які знаходяться поряд.
При перших намаганнях завести з вами знайомство людини, яка вам не сподобалася, рішуче обірвіть її. Але не вступайте з нею в суперечки, не конфліктуйте - зробіть вигляд, що нічого не трапилось, і перейдіть на інше місце. Якщо домагання продовжуються, то краще вийти на людній зупинці, залишивши незнайомця в автобусі.
Оберігайте свої валізи та кишені в переповненому транспорті, не перекидайте сумку за спину. При вході й виході з транспортного засобу будьте особливо пильні.
Якщо помітите, що, незважаючи на ваші пересування, хтось все-таки виявляється поряд, постійно контролюйте свої речі, пересядьте в інший автобус або, зробивши вигляд, що виходите, пропустіть підозрілу особу вперед.
Якщо ви бажаєте скористатися таксі, то гроші для оплати намагайтеся приготувати заздалегідь.
Не показуйте стороннім свій гаманець і місце його зберігання.
У таксі, якщо воно вільне, сідайте на заднє сидіння. Якщо у таксі, яке ви зупинили, вже знаходиться компанія збуджених або підпилих людей, краще відмовитись від поїздки, назвавши протилежний напрям.
Виходити з таксі намагайтесь у людному освітленому місці. Не ховайте від водія своєї тривоги, попросіть його зачекати, доки ви зайдете в під'їзд або в квартиру.
У приміських поїздах, метро, у трамваях-зчепах не сідайте в порожній вагон. Краще знаходитись у першому вагоні, де можна звернутись за допомогою до машиніста.
Не затримуйтесь на зупинках, ідіть разом з усіма.

3. Безпека при роботі з електрикою

Сучасна квартира насичена різноманітною електропобутовою технікою. Всі електроприлади зв'язані з таким фактором ризику, як електричний струм. Крім того, деякі з них е джерелом шуму, вібрації, підвищення температури повітря, електромагнітних випромінювань, що за певних умов може стати фактором додаткового ризику для людини. Пошкоджені електроприлади й електропроводка можуть стати причиною пожежі.
При користуванні побутовими електроприладами, щоб уникнути ураження електричним струмом, необхідно дотримуватися таких елементарних правил:
- не можна одночасно братися за каструлю, яка стоїть на плиті, і за кран водопроводу;
- змінюючи електролампочку, необхідно виключити подання струму в патрон;
- не можна мокрими руками торкатися вимикача, розетки, цоколя електролампочки, увімкнутих електроприладів, неприпустимо прасувати вологу білизну праскою з пошкодженим шнуром;
- не можна прикріплювати до електролампочки саморобні паперові абажури;
- не можна ремонтувати побутову техніку, яка перебуває під напругою;
- не можна експлуатувати електропристрої мокрими;
- не можна прив'язувати до електропроводки мотузки, проводки, тому що вони можуть пошкодити ізоляцію і викликати коротке замикання;
-у сирих приміщеннях не рекомендується встановлювати розетки;
- категорично забороняється ремонтувати перегорілі пробки з допомогою саморобного «жучка».
При загоранні електропроводки і побутової електротехніки необхідно відімкнути струм, а потім уже займатися гасінням пожежі.
Невміння користуватися електроприладами може призвести до електротравми.
Робота з електроприладами у вологому приміщенні, при наявності поблизу від людини предметів, які добре проводять струм і з'єднані з землею, винятково небезпечна і вимагає суворого дотримання правил електробезпеки. Працювати з електрообладнанням необхідно в сухому взутті, використовуючи спеціальні гумові рукавички.
Небезпечною є так звана крокова напруга. Вона виникає, коли провід падає на землю і електричний потенціал накопичується в землі. Тому, коли людина підходить до електричного проводу, що впав на землю, її ноги опиняються в точках з різним потенціалом. У результаті електричний розряд проходить через тіло людини. Щоб цього не сталося, не слід наближатися до проводу, який упав, а тим більше брати його в руки.

4. Безпека з вогнем та газом.

Усі ми живемо в різних домівках. В місті люди живуть в багатоповерхових будинках, в селі - в окремих будинках. Сама страшна біда для кожної домівки - це пожежа. Вона може за декілька хвилин знищити усе в будинку і сам будинок, призвести до погибелі людей. Як ти гадаєш, від чого може виникнути пожежа?
Іноді пожежу вдається зупинити дуже простим засобом. Наприклад, накрити палаючий предмет якою-небудь тканиною або одіялом. Вогонь не може горіти без доступу повітря.
Не завжди можна загасити пожежу самому. Як діяти в таких випадках? Пожежі завжди супутній дим. Якщо ти почув запах диму, перевір, чи не горить проводка або електропристрій. Негайно подзвони в пожежну охорону по телефону 01. Спробуй якнайшвидше вийти з палаючого будинку або квартири. Дій сміливо та Швидко, не ховайся у шафі або під ліжком. Якщо дим тягнеться з під'їзду, негайно приймай заходи безпеки. Закрий двері, забий щілини, вентиляційні дірки мокрою тканиною та чекай пожежників.
Дзвони в пожежну охорону, навіть якщо інші вже викликали допомогу. Ти повинен розповісти, у якій квартирі знаходишся. Ні в якому разі не пробуй вийти з квартири та спускатися в ліфті, так як ліфт можуть відключити в будь-яку хвилину. З вікна або балкона клич про допомогу. Але буває й таке, що необхідно захиститися від диму та вогню. Рот та ніс треба закрити тканиною або маскою, закрий як можна більшу площу своєї шкіри-одягни шапку, пальто, накрийся одіялом, перед цим намочи усе.
У разі загорання, задимлення приміщення потрібно дотримуватися такого порядку дій:
1. Сповісти сусідів та інших людей, які знаходяться в приміщенні.
2. Телефонувати за номером 01 та обов'язково назвати адресу пожежі й своє прізвище.
3. Залишити приміщення.
У дуже задимленому приміщенні необхідно і відчинити вікна та двері, пам'ятаючи, проте, що ця дія значно прискорить силу горіння. Зменшити задимленість може розпилення потоку води, яка знижує температуру в приміщенні, осаджує тверді частки з повітря та сприяє гасінню пожежі.
Для ефективного забезпечення життя під час пожежі необхідно:
• накинути на себе шматок тканини, добре змочений водою.
• прикрити органи дихання зволоженою пов'язкою.
• взяти з собою запасну зволожену тканину.
• ніколи не можна бігти наздогад та баритися на виході.
• людське життя важливіше будь-якого майна, тому рятувати в першу чергу необхідно людей,
• неухильне виконання протипожежних правил та інструкцій у будь-якому громадському місці, вдома, в школі, особливо при користуванні електроприладами, відкритим вогнем, а також при складуванні та використанні вогненебезпечних речовин.
• знати засоби гасіння пожежі та враховувати те, що «в першу чергу для гасіння пожежі достатньо чашки води, в другу - три відра, в третю - не вистачить і тонни».
• пам'ятати, що не можна складати горючі та легкозаймисті предмети в підвалі, на горищі, на балконів
• праску, електроплитки та інше обладнання слід вста новлювати на вогнетривкому матеріалі на відстані не менше 60 см від занавісок та меблів, не можна залишати їх без нагляду або використовувати в несправному стані.
• не допускати попадання води в розетку й електропобутові прилади, тому що може відбутися замикання та пожежа.
• дотримуватися особливої обережності при користуванні свічками, не встановлювати їх на новорічних ялинках.
• не пошкоджувати встановлену в громадських місцях си стему автоматичної пожежної сигналізації та первинні засоби пожежогасіння (пожежні гідранти, рукави, вог негасники та ін.).
Деякі практичні поради дітям для запобігання пожежі:
· не кидайте палючі сірники, спочатку погасіть їх;
· забирайте сірники у малюків, не дозволяйте їм гратися з ними;
· не запалюйте і не гасіть самі гасову лампу, примус, газову колонку. Попросіть про це дорослих;
· якщо в домі загориться бензин, гас або і будь-яка олія, то їх не можна гасити водою, необхідно накинути на вогонь щільну тканину, ковдру, старе пальто або засипати піском чи землею. Це пов'язано з тим, що гас і бензин легші за воду. Тому, попадаючи на поверхню цих рідин, вода опускається на низ і не гасить полум'я, що горить зверху;
· перед розведенням вогнищ підготуйте для цього місце, що вогонь не перекинувся на предмети, що знаходяться поруч. Місце для розведення багаття необхідно обкопати. Ширина обкопаної смуги повинна бути не менш 0,5 м;
· недогоріле вогнище ретельно залийте водою чи засипте землею;
· ні в якому разі не розпалюйте піч бензином або іншими легкозаймистими рідинами;
· запам'ятайте телефон пожежної команди - 101.

5. Безпека на воді та льоду.

Перебуваючи біля води, кожна людина повинна перш за все потурбуватися про себе сама. Вона завжди має керуватися давніми висловами: «Не знаючи броду, не лізь у воду» і «Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих», які зберігають свій смисл і до цього часу. Більшість наших пляжів цілком відповідають слову «дикий», тому що саме тут людина опиняється один на один з природою.
Відпочинок біля води дарує радість спілкування з природою тільки тому, хто буде постійно пам'ятати, що вода - ворожа для людини стихія Повну безпеку не гарантує набуття спеціальних навичок і тривале тренування (тонуть навіть дуже добрі плавці). Для не підготованої ж людини вода таїть постійну небезпеку. Тому необхідно дотримуватись простих, добре відомих, але від цього не менше корисних правил:
- не купатися в невідомих, необладнаних для купання місцях;
- не запливати за межі пляжу;
- не купатися раніше ніж через 1,5-2 години після прийняття їжі;
- не купатися в стані сп'яніння;
- не перегріватися на сонці перед купанням;
- не купатися в погану погоду або в темний період доби. Будь-яка людина, котра вміє плавати, знає, що найбільшу небезпеку для життя становить течія. Загибель людей в звичайних коловоротах пояснюється розгубленістю, відсутністю необхідних знань і навичок. Для боротьби з сильними течіями і коловоротами потрібно запам'ятати таке:
Не намагайтесь одразу боротися з течією. Потримайте себе на поверхні, спокійно зорієнтуйтесь. Найбільш надійний засіб вибратися з небезпечного місця - це перетнути течію упоперек.
Якщо ви все ж опинились в самому центрі коловороту і всі спроби вибратися із нього виявились невдалими, не губіться, а наберіть побільше повітря і пірніть. Під водою знайдіть течію, яка спрямована вгору (така обов'язково є), і, зробивши кілька гребків, ви опинитесь на поверхні за межею коловороту'.
Пам'ятайте, що сильна течія небезпечна не на великих глибинах, а на мілководді, де можуть бути каміння, корчі. Тому необхідно згрупуватись, повернути торс назустріч течії і спробувати стати на дно.
Якщо вас несе на скелі або кам'яні брил й, спробуйте повернутися ногами вперед і з їх допомогою послабити і силу удару, а тим часом ухопитись за брилу. Боротися з течією і пливти проти неї є сенс тоді, коли плавцю загрожує небезпека бути занесеним у водоспад, греблю, турбіну гідростанції.
Взимку діти полюбляють гратися в сніжки, з'їжджати з крутого берега річки чи ставка на лід, грати на льоду в хокей, ковзатися та інше. Але є правила поведінки на льоду, яких треба обов'язково дотримуватися:
- не виходьте на лід, міцність якого Вам не відома;
- не переходьте водоймище, переганяйте по льоду скотину тільки в перевірених та позначених місцях:
- не виходьте на лід в період весняного паводка;
- не з'їжджайте на лід водоймища з крутого берега на лижах чи санчатах;
- не збирайтеся на льоду великими групами;
- товща льоду (перевіреного) для устрою на ньому катка чи хокейного поля повинна перевищувати 25 см і на березі повинен бути встановлений щит з рятувальними засобами.

/Files/images/ekologya/1320658686_mchs1.jpg6. Цивільна оборона

При радіаційній загрозі сповіщення населенню може бути таким:
«Увага! Говорить штаб МИС! Громадяни! Відбулася аварія на АЕС. У місті очікується випадання радіоактивних опадів, населенню необхідно знаходитися в приміщеннях. Провести додаткову герметизацію приміщення та продуктів харчування. Прийняти йодисті препарати. У подальшому діяти згідно з вказівками штабу МНС».
Під час перебування на території, зараженій радіонуклідами, слід дотримуватися правил радіаційної безпеки та особистої гігієни:
· використовувати в їжу тільки консервоване молоко й інші консервовані продукти, що зберігаються в закритих приміщеннях та що не піддалися радіоактивному зараженню. Не вживати молоко корів, які випасались на забруднених радіацією полях.
· не вживати овочі та фрукти, які росли на відкритому фунті та зірвані після надходження радіоактивних речовин до оточуючого середовища.
· приймати їжу тільки в закритих приміщеннях, старанно мити руки з милом перед їжею та полоскати рот 0,5 % розчином питної соди.
· не пити воду з відкритих джерел і з водопроводу після оголошення радіаційної небезпеки.
· при оголошенні загрози радіоактивного забруднення вжити заходів щодо відвернення попадання радіоактивних речовин до колодязів, затуливши їх плівкою та по кришками.
· уникати тривалих пересувань забрудненою місцевістю, особливо курною дорогою або по траві, не ходити до лісу, не купатися у водоймищах, розміщених на забрудненій території.
· не заходити в приміщення у взутті, на якому зберігається радіоактивний пил.
· при необхідності пересування відкритою місцевістю не обхідно використовувати підручні засоби для захисту органів дихання та шкіри.
Якщо не було команди на евакуацію, то необхідно залишатися в приміщенні.
Телефони допомоги:
Пожежна охорона 101
Міліція 102
Швидка допомога 103
Служба газу 104
Якщо ти прислухаєшся до цих порад, то будь-які небезпеки будуть тобі не страшні.

/Files/images/ekologya/112797194_MSWK2CLUSTER_13.png

Кiлькiсть переглядiв: 3115

Коментарi